Funkcjonalna diagnostyka i usprawnianie szyjnego odcinka kręgosłupa w oparciu o metodę Kinetic Control i Neurac
artykul-funkcjonalna-diagnostyka-szyjnego-odcinka-kregoslupa

Badania epidemiologiczne dowodzą, iż dolegliwości bólowe szyjnego odcinka kręgosłupa dotyczą około 10% populacji zamieszkującej Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone. Pod względem schorzeń doprowadzających do niepełnosprawności i inwalidztwa dolegliwości szyjnego odcinka kręgosłupa zajmują drugie miejsce.

Epidemiologia i klasyfikacja dolegliwości bólowych
W Polsce na podstawie danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, trwała niezdolność do pracy spowodowana bólem kręgosłupa dotyczy aż 40% osób ubiegających się o roszczenia finansowe. Należy zdać sobie sprawę, że dolegliwości bólowe odcinka szyjnego stanowią nie tylko problem natury medycznej, ale także psychospołecznej i ekonomicznej. By uściślić szeroko rozumiane „problemy” odcinka szyjnego, można posłużyć się systemem klasyfikacji zaburzeń tej okolicy zaproponowanym przez Childs’a i wsp. W klasyfikacji tej wymienia on między innymi: ostry ból szyjnego odcinka kręgosłupa (z uwzględnieniem urazu biczowego „whiplash”) oraz niestabilność odcinka szyjnego. Chociaż mechanizmy powstawania obu zaburzeń niejednokrotnie są różne lub też jedno zawiera się w drugim to w obu przypadkach terapeuci pracujący z pacjentami prezentującymi wyżej wymienione dysfunkcje, będą musieli zmierzyć się z zaburzeniami kontroli nerwowo-mięśniowej. Należy mieć na uwadze, że wzorce motoryczne w wyniku obecności jednej z wyżej wymienionych patologii ulegają modyfikacji w wyniku, której może zostać zmieniona kolejność aktywacji poszczególnych grup mięśniowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka zmiana zwrotnie może wpłynąć na kontrole stabilności obszaru ciała objętego jedną z wyżej wymienionych dysfunkcji.

Funkcjonalna-diagnostyka-i-usprawnianie-szyjnego-odcinka-kregoslupa-zd1

Pozycja neutralna i model stabilizacji

Klasyfikacja mięśni

Dysfunkcje aktywacji mięśni

Funkcjonalna diagnostyka i terapia

uklad-kontroli-nerwowo-miesniowej

Funkcjonalna-diagnostyka-i-usprawnianie-szyjnego-odcinka-kregoslupa-zd2

1. Ocena lokalnej kontroli motorycznej odcinka szyjnego

Zgięciowy test połączenia czaszkowo-szyjnego (Cranio-cervical flexion test – CCFT)

Terapia

Ustawianie odcinka szyjnego w pozycji leżenia tyłem (test 120 sekund)
Terapia

2. Kontrola kierunku ruchu

Test wyprostu górnej części odcinka szyjnego (kontrola translacji C3-C5)

Terapia

3. Elongacje nadmiernie napiętych mięśni

badanie-kliniczne-pacjenta-odcinek-szyjny-kregoslupa

Wnioski

Idealny proces funkcjonalnej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa na poziomie lokalnym i globalnym powinien odbywać się jednocześnie w zakresie niskiej aktywacji mięśni (<25%VMC). Wspomaga to skuteczniej integrację w odzyskaniu optymalnej funkcji niż trening tylko jednego systemu.

Trening pozycji neutralnej i trening kontroli kierunku ruchu są zwykle poddawane terapii jednocześnie i są uruchamiane jak najwcześniej. Trening pozycji neutralnej powinien być stopniowo utrudniany i włączany do funkcji wraz z treningiem kontroli zakresu ruchu który jest niczym innym jak progresją kontroli kierunku ruchu w określonej płaszczyźnie. Poprawa elastyczności mięśni wielostawowych, które ograniczają fizjologiczny ruch jest zazwyczaj ostatnim elementem progresji w funkcjonalnym usprawnianiu pacjenta.

 

Tutaj, znajdziecie Państwo szczegółowy program naszych szkoleń:

Musisz być absolwentem szkoleń Kinetic Control i zalogowany, aby móc pobrać ten artykuł

Existing Users Log In
 Zapamiętaj mnie  

Przygotowanie i opracowanie: Michał Hadała, Michał Biały, Wacław Adamczyk

Kompleksowe spojrzenie na pacjenta – od diagnostyki po programowanie strategii terapii i leczenia w oparciu o najnowsze dowody naukowe. Zrozumienie zależności jak niekontrolowany lub nieprawidłowy ruch wpływa i generuje dolegliwości towarzyszące pacjentom

Telefon:+48 535 002 686 e-mail:biuro@fizjo-sport.pl

Login


Login
Załóż konto!
Hasło
Zapomniałeś hasła? (ZAMKNIJ)

Utwórz konto


Login
Email
Hasło
Potwierdź hasło
Chcesz się zalogować? (ZAMKNIJ)

forgot password?


Login lub hasło
(ZAMKNIJ)
Ładowanie