Metody Kinetic Control i Performance Stability – praktyczne narzędzie dla wszystkich specjalistów
wywiadMichalHadala-rehabilitacja

Metody Kinetic Control i Performance Stability – praktyczne narzędzie dla wszystkich specjalistów

dr Michał Hadała Międzynarodowy Instruktor Kinetic Control i Performance Stability przedstawia główne obszary terapeutyczne, jak również podstawowe założenia tych metod.

Jest Pan instruktorem metody Kinetic Control i Performance Stability. Proszę powiedzieć, dlaczego wybrał Pan akurat te metody?

Tak naprawdę przekonałem się na własnej skórze o skuteczności tej metody, kiedy jeden z terapeutów Kinetic Control zdiagnozował mnie według koncepcji, a następnie ustalił program terapeutyczny na kilka tygodni. Wówczas proponowano mi poważny zabieg chirurgiczny polegający na stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Bez wahania poddałem się terapii według koncepcji Kinetic Control. Na początku byłem nastawiony bardzo sceptycznie, ale po 3 tygodniach czułem, że jest to właściwy kierunek pracy. Po 3 miesiącach wróciłem do normalnej aktywności zawodowej i uwierzyłem, że mogę również ponownie zacząć uprawiać sport. Kontynuowałem pracę przez kolejne miesiące, co pozwoliło mi odzyskać pełną sprawność i powrócić do aktywności fizycznej. Później sam zacząłem leczyć swoich pacjentów według koncepcji Kinetic Control i to przekonało mnie, że terapia jest bardzo skuteczna, a przez to dająca mi dużo satysfakcji w pracy. Właściwie od tego momentu zmieniło się moje podejście do terapii i rozpocząłem intensywną edukację, najpierw jako terapeuta, a później z myślą o wprowadzeniu tych koncepcji w życie, już jako instruktor.

image009

Proszę przybliżyć obie metody czytelnikom. Chodzi mi o podstawowe założenia, obszary terapeutyczne, podobieństwa i różnice itp.

Autorem metody Kinetic Control jest Australijczyk Mark Comerford, który na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Queensland w Australii oraz we współpracy z profesorami Jandą i Sahrmann w 1995 roku rozwinął najpierw metodę Kinetic Control, a następnie uzupełnił ją o metodę Performance Stability. Obie szkoły rehabilitacji reprezentują nowoczesne i bardzo kreatywne spojrzenie na diagnostykę, proces programowania terapii oraz na samo leczenie. Metoda Kinetic Control opiera się na zrozumieniu ruchu i jego funkcji, wyjaśnia wpływ niekontrolowanego ruchu na symptomy, ból czy powstawanie patologii. Performance Stability jest narzędziem pozwalającym dokładnie zdiagnozować deficyty ruchowe u sportowców.

Warsztaty KC Rzeszów 27-28.04.2011 (6)

• Czy szkolenia dotyczące tych metod skierowane są tylko do fizjoterapeutów pracujących w klubach sportowych czy również fizjoterapeuta, który pracuje w gabinecie lub szpitalu może pojawić się na szkoleniu i co najważniejsze – czy będzie mógł przełożyć wiedzę zdobytą podczas szkolenia na codzienną praktykę?

• Jakie jest zainteresowanie fizjoterapeutów tymi metodami w Polsce. Ilu jest obecnie w Polsce fizjoterapeutów, którzy ukończyli szkolenie KC – PS, ile osób się kształci? A jak sytuacja przedstawia się w Europie?

• Pacjenci z jakimi schorzeniami stanowią najczęstszą grupę pacjentów, u których stosuje się metody Kinetic Control i Performance Stability i u których metody te dają najlepsze efekty? Jak wygląda ta sytuacja w porównaniu do innych metod terapeutycznych?

• Którzy pacjenci, z jakimi schorzeniami, są najbardziej problematyczni, a którzy sprawiają najwięcej satysfakcji w Pana codziennej pracy?

• Pracuje Pan w Hiszpanii, tak więc proszę przybliżyć realia pracy w tym kraju. Czy fizjoterapeuta jest osobą poszukiwaną jako pracownik, jakie umiejętności powinna posiadać osoba, która chciałaby rozpocząć pracę w tym kraju?

• Czy może Pan porównać system kształcenia fizjoterapeutów w Polsce i Hiszpanii– jakie są cechy wspólne (czy są), a jakie są różnice?

• Praca ze sportowcami wydaje się bardzo interesująca dla wielu fizjoterapeutów. Proszę o kilka wskazówek dla czytelników, którzy chcieliby się w tym specjalizować? Jakie kursy warto skończyć, jakie metody poznać, gdzie się szkolić itp.?

Tutaj, znajdziecie Państwo szczegółowy program naszych szkoleń:

Przygotowanie i opracowanie: Michał Hadała

Metody Kinetic Control i Performance Stability – praktyczne narzędzie dla wszystkich specjalistów


4.48 MB
2403 pobrań
Subscribe to download

Kompleksowe spojrzenie na pacjenta – od diagnostyki po programowanie strategii terapii i leczenia w oparciu o najnowsze dowody naukowe. Zrozumienie zależności jak niekontrolowany lub nieprawidłowy ruch wpływa i generuje dolegliwości towarzyszące pacjentom

Telefon:+48 535 002 686 e-mail:biuro@fizjo-sport.pl

Login


Login
Załóż konto!
Hasło
Zapomniałeś hasła? (ZAMKNIJ)

Utwórz konto


Login
Email
Hasło
Potwierdź hasło
Chcesz się zalogować? (ZAMKNIJ)

forgot password?


Login lub hasło
(ZAMKNIJ)
Ładowanie