Zespół cieśni podbarkowej – postępowanie terapeutyczne w oparciu o metodę Kinetic Control
Zespol-ciesni-podbarkowej-b

Zespół cieśni podbarkowej (subacromial impingement syndrome – SIS) to jedna z najczęstszych dysfunkcji powodujących ból przednio-bocznej części stawu ramiennego. Blisko połowa przypadków dolegliwości ze strony obręczy barkowej związana jest z cieśnią podbarkową, nazywaną także ciasnotą podbarkową lub konfliktem podbarkowym.

Przestrzeń podbarkowa pełni funkcję połączenia czynnościowego w stawie ramiennym. Jest to przestrzeń ograniczona od strony górnej wyrostkiem barkowym, więzadłem kruczo-barkowym, wyrostkiem kruczym łopatki oraz stawem barkowo-obojczykowym. Od strony dolnej ogranicza ją głowa kości ramiennej wraz z częścią guzka większego. Na podstawie zdjęć rentgenowskich ustalono, że średnia odległość od dolnej granicy wyrostka barkowego łopatki i granicy głowy kości ramiennej w projekcji przedniej wynosi 9–10 mm [11]. W przestrzeni tej znajduje się kaletka podbarkowa, mięśnie należące do stożka rotatorów oraz ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Z powodu zmniejszenia przestrzeni podbarkowej, dochodzi do konfliktu i kompresji struktur znajdujących się w jej obrębie. Dolegliwości bólowe najczęściej występują w czwartej dekadzie życia u osób, które wykonują ruchy kończyną górną nad głową i są związane z czynnościami dnia codziennego, pracą zawodową czy sportem (np. siatkówka, tenis, pływanie) [2, 7].

zespol_ciesni_podbarkowej-1

Przyczyny wystąpienia SIS zostały podzielone na pierwotne i wtórne. Do pierwszych zalicza się zaburzenia budowy anatomicznej struktur ograniczających przestrzeń podbarkową (np. wyrostka barkowego łopatki) oraz dysfunkcje tkanek miękkich (niewydolność mięśni stabilizujących łopatkę, jak również zbyt mała elastyczność mięśni wielostawowych i kompleksu torebkowo-wię zadłowego okolicy barku). Natomiast do wtórnych przyczyn należą niestabilność stawu ramiennego, neuropatie i wady postawy (np. zwiększona kifoza piersiowa). Prawidłowo ustawiona łopatka stanowi stabilną podstawę dla całej kończyny górnej, szczególnie podczas ruchów wykonywanych ponad głową [2, 6, 8]. Często obserwowany brak odpowiedniej stabilizacji łopatki w stosunku do klatki piersiowej (np. łopatka ustawiona w protrakcji i/lub przedniej rotacji) wpływa znacząco na wystąpienie SIS i jest wymieniane jako jedna z głównych przyczyn zaistniałej patologii.

zespol_ciesni_podbarkowej-2

Nieprawidłowe ustawienie i brak równowagi mięśniowej łopatki wpływa niekorzystnie na poziom wykonywania zadań ruchowych kończyną górną, jak również na funkcjonowanie samego stawu ramiennego [10]. W artykule zaprezentowano przykładowe postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne SIS w oparciu o koncepcję Kinetic Control.

zespol_ciesni_podbarkowej-3

Obserwacja ustawienia łopatki

Ocena aktywnego ruchu obręczy barkowej

Kontrola translacji łopatki

Dynamiczna kontrola kierunku ruchu

Kontrola zakresu ruchu

Nauka prawidłowego ustawienia
łopatki

Kontrola kierunku ruchu

 

Tutaj, znajdziecie Państwo szczegółowy program naszych szkoleń:

Przygotowanie i opracowanie: Michał Hadała, Michał Biały, Wacław Adamczyk

 

Zespół cieśni podbarkowej – postępowanie terapeutyczne w oparciu o metodę Kinetic Control


5.51 MB
3284 pobrań
Subscribe to download

Kompleksowe spojrzenie na pacjenta – od diagnostyki po programowanie strategii terapii i leczenia w oparciu o najnowsze dowody naukowe. Zrozumienie zależności jak niekontrolowany lub nieprawidłowy ruch wpływa i generuje dolegliwości towarzyszące pacjentom

Telefon:+48 535 002 686 e-mail:biuro@fizjo-sport.pl

Login


Login
Załóż konto!
Hasło
Zapomniałeś hasła? (ZAMKNIJ)

Utwórz konto


Login
Email
Hasło
Potwierdź hasło
Chcesz się zalogować? (ZAMKNIJ)

forgot password?


Login lub hasło
(ZAMKNIJ)
Ładowanie