POAM-artykulFIZJO-SPORT

Dzielimy się publikacją zespołu Fizjo-Sport

Nasi instruktorzy – Szymon Gryckiewicz oraz Michał Hadała wraz z Teresą Gniewek (AWF Kraków) oraz Agnieszką Jankowicz-Szymańską (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie) opublikowali w Journalu PAOM pracę, oceniającą kontrolę wyprostu odcinka lędźwiowego u mężczyzn trenujących na siłowni.

Ocenie została poddana grupa osób bez dolegliwości. W badaniu wykorzystano 2 testy kontroli ruchu z ciężarem własnego ciała (wyporst KD oraz KKD w leżeniu tyłem) oraz 1 test wyższego obciążenia z dodatkowym obciążeniem – „bench press”. W celu monitorowania zdolności  kontroli ruchu wyprostu odcinka lędźwiowego wykorzystano PBU.

To co warto zaznaczyć, w badaniu nie oceniano wzorca ruchowego i nawykowego ustawienia, tylko zdolność kontroli motorycznej. Nie zapominajmy, że są to całkowicie odrębne pojęcia J

Wynik okazał się zgodny z założoną hipotezą. Wprawdzie badana grupa osób była wolna od dolegliwości i nie musi ich rozwinąć w przyszłości. Z drugiej jednak strony obecność „niekontrolowanego ruchu” jest wysokiej jakości wskaźnikiem rokowniczym dla symptomów, nawrotowości i chroniczności dolegliwości bólowych o charakterze mięśniowo-szkieletowym.

Szczegóły artykułu:

Poor lumbar movement control in males exercising at the gym: Assessment and training using pressure biofeedback unit

Icon
4,66MB
133 pobrań

Rozwinięcie jakże obszernej tematyki „kontroli ruchu” i wielu pojęć, definicji i analiz zawiera książka Kinetic Control. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej w praktyce – zapraszamy na najbliższe szkolenie:
– we wrześniu do Gdańska – www.fizjo-sport.pl/kurs/rejestracja-the-movement-solution/ 
– w październiku do Rzeszowa – www.fizjo-sport.pl/kurs/kregoslup-ledzwiowy-biodro-kinetic-control-l1/