Rejestracja – KATOWICE
Patologie kończyny dolnej są powszechne i problematyczne zarówno u osób starszych, jak i u młodzieży szczególnie aktywnie uprawiającej sport. Zastanawiające jest w jaki sposób obciążenie i jakość wykonywanego ruchu oraz uwarunkowania strukturalne czy antropometria przekładają się na etiologię, powtarzalność i nawroty tych właśnie zaburzeń?
Szkolenie daje umiejętności oceny struktury i funkcji oraz koryguje powszechnie występujące problemy w obrębie kolana i stopy:
- zwyrodnienia stawu udowo-piszczelowego,
- zespół bólowy w obrębie stawu rzepkowo-udowego,
- niestabilność stawu kolanowego,
- niestabilność stawu skokowego,
- konflikt w obrębie stawu skokowego górnego i dolnego,
- paluch sztywny
Dzięki uporządkowanej ocenie ruchu pod kątem uwarunkowań strukturalnych i funkcjonalnych fizjoterapeuta jest w stanie skorygować zaburzenia motoryczne jak i poprowadzić trening w celu eliminowania dysfunkcji i bólu. Celem samym w sobie nie jest tylko i wyłącznie pozbycie się bólu i patologii, ale przede wszystkim korekcja zaburzenia funkcji ruchowej w kończynie dolnej.
Proces oceny ruchu pozwala traktować każdą dysfunkcję i patologię w sposób indywidualny. Szkolenie wspierane jest klinicznym rozumowaniem relacji struktury, funkcji i biomechaniki; dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiednio dobranych korekcji ruchowych, które są mierzalne, powtarzalne i łatwo dostępne dla każdego pacjenta.
- Chód- Funkcjonalne konsekwencje podwójnego i pojedynczego podparcia
– Zaburzenia ruchu podczas chodu
– Korekcje i feedback - Ustawienie i statyka kończyny dolnej- Testy: ocena i klasyfikacja zaburzeń kontroli kończyny dolnej
– Testy: ocena płaszczyzny rotacyjnej i strzałkowej
– Korekcja w płaszczyźnie rotacyjnej i strzałkowej - Wpływ czynników strukturalnych i funkcjonalnych na rozwój dysfunkcji i patologii kończyny dolnej- Antywersja i retrowersja biodra w relacji kolano-podudzie i stopa
– Kolano szpotawe i koślawe, podudzie szpotawe i torsja
– Stopa koślawa, strukturalnie sztywna versus funkcjonalnie niestabilna
– Paluch sztywny strukturalnie czy ograniczenie funkcjonalne - Kontrola ruchowa stawów kolanowych i stopy- Zmiany strukturalne w stawie udowo-piszczelowym i rzepkowo udowym
– Trening synergii mięśniowych, ograniczenia i rozpoznawania optymalnych wzorców
– Stawowe i mięśniowo-powięziowe ograniczenia ruchu
– Wzorce w typowych dysfunkcjach: shin splints, zapalenie ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego, paluch koślawy - Dysfunkcje rotacji w obrębie stawu piszczelowo-udowego- Testy: kontrola kierunku, zakresu i mobilności
– Dysfunkcje w obrębie stawu rzepkowo-udowego
– Korekcje ruchu i trening - Zaburzenia kontroli stopy, śródstopia i przodostopia- Testy: kontrola kierunku, zakresu i mobilności
– Ocena i trening kierunku ruchu: Zaburzenie pronacji i supinacji w obrębie stawu skokowo-piętowego i śródstopiu
– Ocena i trening kierunku ruchu: zgięcia grzbietowego st. skokowo-goleniowego
– Ocena i trening kierunku ruchu: zgięcia podeszwowego 1MTP
Na koniec szkolenia uczestnik (fizjoterapeuta, lekarz) będzie w stanie:
- Ocenić kończynę dolną (kolano, stopa) pod kątem specyficznych dla tego obszaru zaburzeń motorycznych
- Ocenić mobilność stawową i tkankową w obrębie kolana i stopy
- Przeprowadzić testy kliniczne mięśni lokalnych i globalnych (stabilizatorów) dla kolana i stopy
- Dokonać analizy i korekcji chodu (integracja z odcinkiem lędźwiowym i biodrem)
- Zaplanować proces terapii bazując na odtworzeniu:
- kontroli kierunku ruchu,
- stabilności lokalnej i globalnej
- mobilności stawowej i tkankowej
Na koniec szkolenia uczestnik (fizjoterapeuta, lekarz) będzie w stanie:
- Ocenić kończynę dolną (kolano, stopa) pod kątem specyficznych dla tego obszaru zaburzeń motorycznych
- Ocenić mobilność stawową i tkankową w obrębie kolana i stopy
- Przeprowadzić testy kliniczne mięśni lokalnych i globalnych (stabilizatorów) dla kolana i stopy
- Dokonać analizy i korekcji chodu (integracja z odcinkiem lędźwiowym i biodrem)
- Zaplanować proces terapii bazując na odtworzeniu:
- kontroli kierunku ruchu,
- stabilności lokalnej i globalnej
- mobilności stawowej i tkankowej
- 25-27.06.2021 | Katowice
- 3 dni / 21 godziny
- Katowice – szczegóły już wkrótce
KATOWICE
1300 zł – oferta promocyjna dla zgłoszeń tylko do 04.04.2021
400zł – zaliczka + 900zł dopłata na 3 tygodnie przed pierwszym dniem szkolenia // Liczba miejsc ograniczona
1500 zł – oferta regularna od 05.04.2021
400zł – zaliczka + 1100zł dopłata na 3 tygodnie przed pierwszym dniem szkolenia
- j. polski
dr Michał Hadała
Fizjoterapeuta, międzynarodowy instruktor Kinetic Control, Movement System Impairments, McConnell Institute
Główne zainteresowania Michała dotyczą tematów związanych z anatomią, biomechaniką i kinetyką aparatu ruchu. Przez wiele lat pracował w Walencji (Hiszpania), gdzie związany był ze sportem zawodowym i amatorskim. Od przeszło 15 lat szkoli fizjoterapeutów z metod terapeutycznych (Kinetic Control, Movement System Impairments, McConnell Institute, Prewencja Urazów) w różnych ośrodkach w Polsce i Hiszpanii podnosząc ich kwalifikacji zawodowe. Pomimo 20 letniego doświadczenie cały czas współpracuje i uczy się od wielu uznanych fizjoterapeutów: prof. Shirley Sahrmann, Jenny McConnell, Mark Comerford. Na co dzień pracuje z pacjentami w Centrum Fizjo-Sport w Rzeszowie. Jest autorem wielu publikacji naukowych.
Szymon Gryckiewicz
Instruktor Kinetic Control, fizjoterapeuta
Pracuje jako fizjoterapeuta w Orvit Clinic w Toruniu. Ponadto współpracuje z zawodnikami z najlepszych klubów sportowych w regionie. W pracy ze sportowcami odpowiada głównie za prowadzenie treningu kontroli motorycznej i korekty dysfunkcji ruchowych. Rozwija swoje zainteresowania w zakresie analizy ruchu, biomechaniki oraz prewencji w sporcie uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych, publikując doniesienia naukowe i współpracując z ortopedami z regionu.
Szkolenia skierowane są do:
- fizjoterapeutów, osteopatów, chiropraktyków,
- lekarzy (specjalistów rehabilitacji medycznej i ortopedów)
- studentów (od 3-go roku fizjoterapii).
Kurs zawiera zarówno część teoretyczną (25%) jak i praktyczną (75%). Proszę odpowiednio się przygotować do części teoretycznej szkolenia (przebranie)
OPINIE LEKARZY I FIZJOTERAPEUTÓW
Kurs otwiera przed uczestnikami nowe możliwości terapii, obala mity krążące w świecie fizjoterapii i rehabilitacji dotyczące terapii odcinka lędźwiowego i wskazuje drogę do wyleczenia pacjenta poprzez świetną diagnostykę i samodzielną, czynną pracę, co w dzisiejszych czasach jest stosunkowo rzadkie. Dostarcza wiedzy dzięki której terapeuta jest w stanie ocenić pacjenta w funkcji i na podstawie wyników dojść do przyczyny dysfunkcji i efektywnie ją leczyć.
Zarówno koncepcja Kinetic Control jak i Performance Stability są doskonałymi narzędziami diagnostyczno-terapeutycznymi dysfunkcji narządu ruchu. Polecam ją w szczególności specjalistom zajmującym się fizjoterapią w ortopedii i traumatologii sportowej. Metody te pozwalają na kompleksową ocenę kontroli motorycznej oraz balansu mięśniowego w wysokich i niskich progach. Wprowadzenie indywidualnego programu usprawniania opartego na identyfikacji i analizie słabych połączeń w łańcuchach kinematycznych pozwala na prewencję urazów sportowych i szybki powrót do aktywności ruchowej.
Bardzo ciekawy kurs rozwijające przede wszystkim diagnozowanie pacjentów, ocenę dysfunkcji, dający wiele możliwości terapeutycznych. Bardzo duża wiedza, oraz ciekawy sposób przekazywania informacji przez wykładowcę. Mogę o kursie wypowiedzieć się w samych superlatywach. Polecam młodszym jak i starszym fizjoterapeutom.
Kurs dostarczył bardzo dużo informacji na temat jak postępować z pacjentem, jak go diagnozować i co zastosować do danego problemu. Najbardziej w tym pomogli pacjenci, którzy uczestniczyli w kursie w ramach terapii i dzięki temu najlepiej można było zrozumieć kiedy dane testy zastosować.
Kolejna część, która w połączeniu z innymi modułami łączyć się w całość i pozwala bardzo dokładnie przeanalizować całą kończynę dolną wraz z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym. Przedstawione zagadnienia pogłębiają wiedzę i wzbogacają warsztat pracy. Kurs razem z całą koncepcją godny polecenia.
Kurs bardzo przydatny. Zostało przedstawionych wiele ciekawych informacji dotyczących kończyny dolnej. Zdobytą wiedzą na pewno wykorzystam w swojej pracy z pacjentami.
Pomóż swoim pacjentom poruszać się lepiej, czuć się lepiej i zrobić więcej
Dlaczego warto zrealizować ten moduł szkolenia z fizjoterapii?
- Poznaj narzędzia niezbędne do przeprowadzenia pełnego procesu oceny i leczenia kontroli ruchu
- Zdobądź jako fizjoterapeuta umiejętność identyfikowania u ich pacjentów przyczyn bólu i dysfunkcji w relacji do zaburzeń ruchowych
- Spojrzyj na ruch, jako aspekt mający duże znaczenie w życiu pacjentów. Zobacz jak uniknąć przeciążeń związanych z ruchem, jak uniknąć bólu i patologii oraz jak wdrożyć skutecznie leczenie.