Centrum stabilizacji „core stability” jako podzespół treningu kontroli motorycznej według założeń Kinetic Control
artykul-rehabilitacja

W nawiązaniu do artykułu „Mity stabilności centralnej” autorstwa Eyala Ledermana

Pojęcie stabilizacji centralnej znane bardziej jako „core” jest wszechobecne i stało się składową częścią leksykonu współczesnej rehabilitacji, sportu, fitnessu czy też szkoleń zawodowych.

Najczęściej spotykane komentarze: „Nie używam terminów, kiedy mówię do moich pacjentów”, „Wolę mówić o szczegółach tego, nad czym pracuję z moimi pacjentami. Termin «Core Stability» jest nieprecyzyjny i otwarty na wszelakie interpretacje”.

Czy potrzebujemy funkcjonalnego modelu działania mięśni?

Niezależnie od tego, jaki funkcjonalny model działania mięśnia jest stosowany przez klinicystów, ważne, aby służył lepszemu zrozumieniu złożoności procesu kontroli ruchu przez ośrodkowy układ nerwowy (OUN) podczas wykonywania zarówno dobrowolnych, jak i podświadomych ruchów. Mięśnie lokalne, takie jak poprzeczny brzucha (Hodges i Richardson, 1996) lub głębokie włókna mięśnia wielodzielnego (Hidesa i wsp., 1996, 2001) pomogły stworzyć koncepcję ukazującą, jak głębokie mięśnie wpływają na kontrolę translacji stawów podczas niekontrolowanych ruchów, prowadząc do mikrourazów, zużycia i ewentualnej patologii (Panjabi, 1992).

kobieta-rehabilitacja (1)

„Przewlekły ból kręgosłupa jest bardzo złożonym tematem badań, choćby ze względu na wiele czynników, które go wywołują i na niego wpływają.”

Wyjaśnienie modelu funkcjonowania mięśni
Centrum stabilności vs. ćwiczenia
Kanada vs. Australia
Przyszłość leży w badaniach
Centrum stabilności według Kinetic Control
Podsumowanie stabilizacji centralnej „core stability”
Znaczenie kliniczne w rehabilitacji i treningu
Wytyczne w treningu i rehabilitacji
Wnioski

Istnieje wiele definicji, które w różny sposób interpretują stabilizację centrum i trening stabilizacji. Wraz ze wzrostem liczby terapeutów stosujących różnorakie programy terapeutyczne, często trudno jest rozpoznać, od czego należy zacząć. Warto pamiętać, że termin „stabilizacja” obejmuje wiele różnych procesów treningowych i terapeutycznych, które wpływają na precyzję, stabilność, wydajność i osiągi w obrębie systemu ruchu. Poprzez odpowiednią analizę ruchu i zalecenia oparte na wspomnianych wyżej ramach możliwe jest odejście od idei tradycyjnego treningu stabilności centrum.

 

Tutaj, znajdziecie Państwo szczegółowy program naszych szkoleń:

Musisz być absolwentem szkoleń Kinetic Control i zalogowany, aby móc pobrać ten artykuł

Existing Users Log In
 Zapamiętaj mnie  

Przygotowanie i opracowanie: Michał Hadała

Kompleksowe spojrzenie na pacjenta – od diagnostyki po programowanie strategii terapii i leczenia w oparciu o najnowsze dowody naukowe. Zrozumienie zależności jak niekontrolowany lub nieprawidłowy ruch wpływa i generuje dolegliwości towarzyszące pacjentom

Telefon:+48 535 002 686 e-mail:biuro@fizjo-sport.pl

Login


Login
Załóż konto!
Hasło
Zapomniałeś hasła? (ZAMKNIJ)

Utwórz konto


Login
Email
Hasło
Potwierdź hasło
Chcesz się zalogować? (ZAMKNIJ)

forgot password?


Login lub hasło
(ZAMKNIJ)
Ładowanie